Návod na přežití byla participativní platforma určená pro lidi s rozmanitými zkušenostmi, ale stejným zájmem: mít v těžkých životních situacích možnost najít podporu a také společně vytvářet alternativní podpůrné sítě pro ostatní.
Jednalo se o prostor setkání přeživších sexualizovaného násilí, přeživších psychiatrické hospitalizace, romských žen, lidí se zkušeností se závislostí, LGBTQ+ aktivistů a dalších aktivistů, kteří se potýkají s různými formami útlaku. Skrze výměnu potřeb, frustrací a pracovních metod skupina zkoumala autonomní modely vzájemné podpory, vedené tzv. experty na základě zkušenosti.
První veřejný výstup projektu proběhl formou společného čtení. Každá / ý účastnice / účastník této performance nabízí část sebe. Každý / á přišel / přišla přečíst text, který považuje za důležitý pro vlastní postoje. Někdo jej napsal svými slovy, někdo si vypůjčil slova jiných. Všichni jsou tu, aby přeměnili mlčení v kolektivní akci.
Po projekci videozáznamu z performance proběhne diskuze s Almou Lily Rayner (iniciátorkou projektu) a Andreou Tobolovou (zakladatelkou svépomocné skupiny Adriana pro přeživší sexualizovaného násilí).
Praktické informace:
vstup zdarma
kapacita diskuze je omezená, zájemci se mohou posílat registrace na email: venuse.ve.svehlovce@gmail.com
diskuze bude probíhat v českém jazyce
Projekt byl realizován s podporou Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
BENEFIČNÍ VSTUP: Zapojte se do Mikulášské sbírky pro děti v sociální tísni! Přineste mikulášský balíček a vyměňte ho za VIP vstupenku na jakékoliv festivalové představení.
Případ pro sociálku vol. 9 – festival sociálního umění (27.11. – 3.12.2023)
Festival vzniká za podpory Národního plánu obnovy, EU, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, HM Praha a MČ Praha 3.